NZ Championships - Long Distance Waioneke   -  7 April 2012
Results

   Pl       Name                               Club                    Time 


M-10  (9)                 2.7 km  115 m   12 C       

    1       Mitchell Jones                     HB                     23:58 
    2       Oliver Edwards                     HV                     24:55 
    3       Kieran Edwards                     HV                     25:44 
    4       Olaf Baker                         WN                     43:13 
    5       Alan Teesdale                      WN                     47:34 
    6       Matthew Greenwood                  AK                   1:20:07 
    7       Everett Teahan                     WN                   1:45:07 

            Charlie Frater                     AK                       dns 
            Matthew Harding                    PP                       dns 



M-12A  (9)                2.4 km  115 m   10 C       

    1       Bayley Stephens-Ellison            HB                     19:12 
    2       Dominic Cleary                     PP                     22:41 
    3       Tom Harding                        PP                     26:15 
    4       Liam Stolberger                    NW                     27:16 
    5       Felix Harrison                     PP                     29:44 
    6       Robert Koch                        WN                     31:03 
    7       Callum Hancock                     WN                     36:42 
    8       Mika Hill                          NW                     42:01 
    9       Brennan Sampson                    NW                     45:33 



M-12B  (2)                2.7 km  115 m   12 C       

    1       Scott Scobie                       CM                     23:14 
    2       Jesse Swanson                      AK                   1:12:12 



M-14A  (14)               3.8 km  175 m   14 C       

    1       Cameron de L'Isle                  NW                     42:13 
    2       Connor Cleary                      PP                     43:09 
    3       Andrei Popovici                    AK                     46:53 
    4       Stephen Harding                    PP                     54:10 
    5       Callum Hill                        NW                     55:04 
    6       Max Griffiths                      NW                     59:53 
    7       Liam Dalton                        WA                   1:04:45 
    8       Hamish Simmonds                    CM                   1:05:00 
    9       Alex Sturmer                       TA                   1:16:48 
   10       Matthew Peat                       CM                   1:19:32 

            Cameron Metherell                  PP                        mp 
            Flynn Hill                         NW                        mp 
            Ben Mains                          NL                        mp 
            George Engleback                   WN                        mp 



M-14B  (1)                2.4 km  115 m   10 C       

    1       William Steel                      CM                     39:04 



M-16A  (25)               4.8 km  325 m   12 C       

    1       Callum Herries                     HB                     46:32 
    2       Ed Cory-Wright                     PP                     48:53 
    3       Shamus Morrison                    WN                     56:10 
    4       Tom Spencer                        TA                   1:00:16 
    5       Jordan Griffiths                   NW                   1:01:41 
    6       Tom Campbell                       CM                   1:07:04 
    7       James Crosby                       AK                   1:08:43 
    8       Hamish Sturmer                     TA                   1:11:25 
    9       Devon Beckman                      HB                   1:11:39 
   10       Callum Cleary                      PP                   1:12:46 
   11       Josh Campbell                      PP                   1:14:41 
   12       Ieuan Edmonds                      HB                   1:15:52 
   13       Matthew Goodall                    CM                   1:15:58 
   14       Isaac Sweetapple                   HB                   1:18:43 
   15       Thomas Stolberger                  NW                   1:21:37 
   16       Sam Peat                           CM                   1:26:36 
   17       Shaan Hill                         NW                   1:35:05 
   18       Brandon Jones                      HB                   1:44:14 
   19       Sam Morse                          NW                   2:11:51 
   20       Jesper Agren                       WA                   2:13:06 
   21       Matthew Koch                       WN                   2:59:55 

            Matthew Turner                     WN                        mp 
            Joe Mooney                         AK                        mp 
   nc       Jacob Rennie                       NW                   1:08:42 
   nc       Matthew Hopkinson                  NW                   1:42:38 



M-18A  (12)               6.2 km  400 m   19 C       

    1       Liam Paterson                      TA                   1:08:46 
    2       Cameron Tier                       NW                   1:14:37 
    3       Matt Martin                        NW                   1:22:00 
    4       Jacob Lapworth                     PP                   1:31:12 
    5       William Richardson                 PP                   1:37:26 
    6       Nathanael Hinton                   HB                   1:38:47 
    7       Jonathan Wood                      WN                   1:40:07 
    8       Simon Teesdale                     WN                   1:40:26 
    9       Cameron Grant                      WN                   1:47:34 
   10       Tim Barclay                        HB                   1:48:21 
   11       Riley Mooney                       AK                   3:12:53 

   nc       Tane Moore                         NW                   1:17:13 



M-20A  (12)               7.2 km  480 m   22 C       

    1       Matthew Ogden                      NW                     56:45 
    2       Nick Hann                          WN                   1:00:34 
    3       Tim Robertson                      HV                   1:05:19 
    4       Duncan Morrison                    HB                   1:11:26 
    5       Alistair Richardson                PP                   1:11:56 
    6       Hugo Boss Mattsson                 SA-OL                1:17:22 
    7       Benjamin Reynolds                  NW                   1:21:20 
    8       Thomas Eatson                      TP                   1:29:46 
    9       David Hunhammar                    BVSOK                1:50:15 
   10       Ryan Batin                         PP                   1:51:50 
   11       Kieran Woods                       AK                   1:52:03 

            Eugene Campbell                    PP                        mp 



M16-20B  (5)              3.8 km  175 m   14 C       

    1       Tony Goodall                       CM                   1:21:39 
    2       Cameron Forbes                     MB                   1:25:19 
    3       Angus Hunt                         PP                   1:53:22 
    4       Mitchell Herbert                   CM                   1:57:06 
    5       Robbie Love                        HB                   1:58:30 



M21E (open)  (21)         10.3 km  685 m   27 C      

    1       Thomas Reynolds                    NW                   1:23:35 
    2       Carsten Joergensen                 PP                   1:26:25 
    3       Toby Scott                         AK                   1:28:24 
    4       Jamie Stewart                      WN                   1:30:43 
    5       Tane Cambridge                     PP                   1:30:49 
    6       James Bradshaw                     CM                   1:32:19 
    7       Michael Adams                      PP                   1:32:23 
    8       Karl Dravitzki                     TA                   1:32:45 
    9       Darren Ashmore                     BP                   1:37:05 
   10       Gene Beveridge                     NW                   1:39:25 
   11       Greg Flynn                         NW                   1:41:01 
   12       Nick Mead                          NW                   1:41:25 
   13       Brent Edwards                      BP                   1:44:39 
   14       Simon Jager                        AK                   1:46:08 
   15       Michael Smithson                   PP                   1:52:47 
   16       Dennis de Monchy                   BP                   2:03:17 

            Bryn Davies                        HV                        mp 
            Tony Cooper                        AK                        mp 
            Ben Rattray                        OH-S                     dns 
            Scott McDonald                     HB                       dns 
   nc       Jourdan Harvey                     CM                   1:43:40 



M21A (open)  (6)          7.2 km  480 m   22 C       

    1       Fraser Mills                       DN                   1:21:50 
    2       Nick Harris                        NW                   1:27:35 
    3       Alastair Long                      CM                   1:29:52 
    4       Aiden Ellmers                      --                   1:33:32 
    5       Dennis Wakefield                   NW                   1:46:17 

   nc       Jamie Munro                        AK                        mp 



M21AS (open)  (5)         4.8 km  325 m   12 C       

    1       Martin Peat                        CM                     52:37 
    2       Simon Addison                      WK                   1:02:11 
    3       Peter Bakos                        AK                   1:44:39 
    4       Roger Woodroofe                    AK                   1:47:02 

            Greg Grant                         WN                        mp 



M35-A  (5)                7.2 km  480 m   22 C       

    1       Mark Hudson                        RK                   1:51:18 
    2       Craig Pelvin                       DN                   2:07:52 
    3       Greg Thurlow                       WN                   2:10:22 
    4       Ionel Popovici                     AK                   2:17:02 

            Allan Janes                        NW                        mp 



M40-A  (10)               6.2 km  400 m   19 C       

    1       Rolf Boswell                       WK                   1:27:19 
    2       Ivan Millar                        LVO                  1:27:58 
    3       Rob Collier                        WN                   1:29:10 
    4       Kev Knowles                        DN                   1:31:15 
    5       Steve Oram                         AK                   1:32:03 
    6       William Power                      WN                   1:45:01 
    7       Nic Gorman                         WK                   1:49:30 
    8       Sean Bardsley                      WN                   1:54:13 
    9       John Hancock                       WN                   2:11:41 
   10       Adrian Griffiths                   NW                   2:32:44 



M40AS  (5)                4.2 km  315 m   15 C       

    1       Andrew Bell                        NW                   1:16:52 
    2       Ellis Lam                          AK                   1:54:14 
    3       Bruce Worsley                      HV                   2:26:31 

            Mark Frater                        AK                        mp 
            Andrew Riddle                      HV                        mp 



M45-A  (20)               6.2 km  400 m   19 C       

    1       Alistair Cory-Wright               PP                   1:04:22 
    2       Greg Barbour                       TA                   1:06:41 
    3       Peter Swanson                      AK                   1:09:50 
    4       Jeff Greenwood                     AK                   1:22:47 
    5       Guy Cory-Wright                    AK                   1:24:10 
    6       Rudy Hlawatsch                     AK                   1:30:20 
    7       Peter Cleary                       PP                   1:38:38 
    8       Rob Molloy                         WN                   1:41:27 
    9       John Robertson                     HV                   1:41:43 
   10       Dwayne Smith                       AK                   1:44:09 
   11       Christer Nilsson                   WA                   1:48:55 
   12       Paul Teesdale-Spittle              WN                   1:52:31 
   13       Ian Harrison                       PP                   1:59:01 
   14       Wally Sampson                      NW                   2:07:57 
   15       Herries Phillip                    HB                   2:12:21 

            Hugh Forlong-Ford                  HB                        mp 
            Greg Campbell                      CM                        mp 
            Andrew de L'Isle                   NW                        mp 
            Greg Edmonds                       HB                        mp 
   nc       Paul Ireland                       NW                   1:07:01 



M50-A  (32)               5.1 km  350 m   16 C       

    1       Hamish Goodwin                     HB                     58:19 
    2       Bryan Teahan                       WN                   1:02:31 
    3       David King                         WN                   1:07:53 
    4       Scott Vennell                      AK                   1:14:52 
    5       Nick Engleback                     WN                   1:16:20 
    6       Paul Dalton                        WA                   1:16:23 
    7       Neil Martin                        NW                   1:19:05 
    8       Owen Means                         NW                   1:21:18 
    9       Peter King                         AK                   1:21:46 
   10       Alister Metherell                  PP                   1:21:52 
   11       Mike Harding                       PP                   1:25:44 
   12       Bruce Peat                         CM                   1:28:22 
   13       Peter Wood                         WN                   1:29:02 
   14       Hansueli Locher                    OLGB                 1:29:46 
   15       Brent Goodall                      CM                   1:32:19 
   16       Martin Etherington                 PP                   1:34:48 
   17       Martin Crosby                      AK                   1:35:10 
   18       Murray Harty                       HB                   1:38:58 
   19       Trevor Batin                       PP                   1:39:29 
   20       David Nevin                        --                   1:43:03 
   21       Chris Morris                       TP                   1:45:05 
   22       Mark Wilson                        AK                   1:47:36 
   23       Malcolm Mack                       --                   1:48:41 
   24       Tom Davies                         AK                   1:49:10 
   25       Kingsley Ng-Wai Shing              NW                   1:52:12 
   26       Alan Davidson                      HB                   1:57:55 
   27       Kerry Linkhorn                     AK                   2:22:31 

            Lockie Campbell                    PP                        mp 
            Phillip Law                        HB                       dns 
            Stephen Peat                       CM                       dns 
   nc       Steve Pyatt                        NW                   1:51:36 
   nc       Peter Ware                         AK                   2:24:19 



M55-A  (16)               4.8 km  325 m   12 C       

    1       Malcolm Ingham                     WN                     56:00 
    2       Don Paterson                       TA                   1:04:52 
    3       Geoff Mead                         NW                   1:05:29 
    4       Mark McKenna                       BP                   1:08:56 
    5       Paul Prudhoe                       CC-Q                 1:14:16 
    6       Mike Morse                         NW                   1:18:52 
    7       Andrew McGowan                     PP                   1:27:43 
    8       Pat van Berkel                     HV                   1:32:55 
    9       Trevor Murray                      NW                   1:35:17 
   10       Robert Whitla                      PP                   1:50:11 
   11       George Richardson                  PP                   2:09:00 
   12       Peter Watson                       HB                   3:06:58 

            Nicholas Oram                      AK                        mp 
            Rodney McMillan                    HV                        mp 
            Graeme Carruthers                  WN                        mp 
            Stuart Gray                        NW                        mp 



M60-A  (20)               4.2 km  315 m   15 C       

    1       Derek Morrison                     HB                   1:03:41 
    2       Alistair Stewart                   AK                   1:05:28 
    3       Cliff Etherden                     MD                   1:14:15 
    4       Graham Teahan                      RK                   1:17:22 
    5       Nick Collins                       TA                   1:21:15 
    6       Phillip Johansen                   NW                   1:34:07 
    7       Joe Sherriff                       SD                   1:35:24 
    8       Lyndon Haugh                       TP                   1:36:20 
    9       Roger Mulvay                       HB                   1:39:49 
   10       Selwyn Palmer                      AK                   1:51:37 
   11       John Barrett                       NW                   1:54:53 
   12       Rob Jacobs                         AK                   2:10:49 
   13       Steve Armon                        HB                   2:14:56 

            Stuart Payne                       PP                        mp 
            John Rix                           BOK                       mp 
            David John Turner                  WN                        mp 
            Craig Nazzer                       TA                        mp 
            John Parsons                       AK                       dnf 
            Max Kerrison                       HB                       dns 
   nc       Owen Cambridge                     DN                   2:15:53 



M65-A  (8)                3.4 km  210 m   12 C       

    1       Michael Wood                       HV                     39:17 
    2       Wayne Aspin                        CM                     40:57 
    3       Terje Moen                         NW                     57:04 
    4       Clive Bolt                         AK                   1:10:53 
    5       David Scott                        AK                   1:13:35 
    6       Robin Ambler                       NW                   1:15:43 

            Grant Hudson                       DN                        mp 
   nc       Wayne Munro                        AK                   1:29:03 



M70-A  (8)                2.8 km  165 m   12 C       

    1       John Robinson                      CM                     36:14 
    2       Graham Fortune                     WN                     40:02 
    3       Terry Brighouse                    TP                     42:51 
    4       Gavin Scott                        HV                     47:59 
    5       Don Locke                          WN                     57:00 
    6       Chris Gelderman                    NW                     59:31 
    7       Rhys Thompson                      NW                   1:02:18 
    8       John Powell                        CM                   1:13:37 



M75-A  (4)                2.8 km  165 m   12 C       

    1       Ian Holden                         NL                   1:10:11 
    2       Ian Basire                         HV                   1:34:10 
    3       Bert Chapman                       NW                   1:52:35 

            Tom Clendon                        NL                        mp 



W-10  (10)                2.7 km  115 m   12 C       

    1       Annabel Lapworth                   PP                     23:52 
    2       Kaia Joergensen                    PP                     32:58 
    3       Sylvie Frater                      AK                     33:10 
    4       Katrina Bowen                      CM                     37:31 
    5       Chelsea Sampson                    NW                     39:02 
    6       Rebecca Greenwood                  AK                     43:21 
    7       Anna Cory-Wright                   AK                     45:28 
    8       Juliet Frater                      AK                     57:30 
    9       Hayley Hudson                      RK                   1:01:43 
   10       Hazel Dalton                       WA                   1:06:40 



W-12A  (9)                2.4 km  115 m   10 C       

    1       Tessa Boyd                         AK                     24:42 
    2       Maegan Handcock                    CM                     26:46 
    3       Caroline Howell                    HB                     29:24 
    4       Lucy Parsons                       AK                     33:41 
    5       Anna Peat                          CM                     38:22 
    6       Natasha Wilson                     AK                     40:03 
    7       Sally Mains                        NL                     40:28 
    8       Sonja Bowen                        CM                     44:58 
    9       Amber Riddle                       HV                   1:20:23 



W-14A  (16)               3.0 km  125 m   10 C       

    1       Lara Molloy                        WN                     33:58 
    2       Danielle Goodall                   CM                     34:02 
    3       Hayley Smith                       AK                     37:31 
    4       Steph Harding                      WN                     40:30 
    5       Rebecca Grant                      WN                     42:47 
    6       Katie Cory-Wright                  PP                     52:03 
    7       Anna Crosby                        AK                     53:15 
    8       Jessica Sampson                    NW                     55:39 
    9       Sheena O'Brien                     CM                     59:47 
   10       Heidi Stolberger                   NW                   1:01:20 
   11       Tayla Cox                          CM                   1:14:12 
   12       Caitlin Jones                      HB                   2:14:07 

            Susan Eatson                       TP                        mp 
            Zoe Hunt                           PP                        mp 
            Anna Parsons                       AK                        mp 
            Emilly Wood                        WN                       dns 



W-14B  (4)                2.4 km  115 m   10 C       

    1       Olivia Beckman                     HB                     25:33 
    2       Kaitlyn Pennell                    CM                     26:44 
    3       Emilie Taylor                      NW                     31:27 
    4       Hannah Scobie                      CM                     32:37 



W-16A  (20)               3.4 km  210 m   12 C       

    1       Kayla Fairbairn                    NW                     38:00 
    2       Alice Tilley                       NW                     38:45 
    3       Brianna Massie                     HB                     50:14 
    4       Vida Fox                           HB                     52:34 
    5       Emma Carruthers                    WN                     57:40 
    6       Kate Salmon                        NW                     57:56 
    7       Ellie Molloy                       WN                   1:00:03 
    8       Hayley Ewen                        NW                   1:00:17 
    9       Jemma Simmonds                     CM                   1:02:37 
   10       Lauren Holmes                      NW                   1:04:39 
   11       Sophie Harrison                    PP                   1:08:24 
   12       Helayna Ogden                      NW                   1:11:21 
   13       Nicola Mulvay                      HB                   1:11:58 
   14       Sonia Hollands                     CM                   1:14:19 
   15       Isla Forbes                        MB                   1:19:44 
   16       Monieka Scott                      HB                   1:20:41 
   17       Lea Ehlers                         NW                   1:23:17 
   18       Nicole Scobie                      CM                   1:35:26 
   19       Helen Howell                       HB                   1:57:51 

            Nicola Law                         HB                       dns 



W-18A  (16)               4.2 km  315 m   15 C       

    1       Lauren Turner                      WN                     57:45 
    2       Helena Barnes                      NW                     59:51 
    3       Rebecca Gray                       NW                   1:03:23 
    4       Holly Edmonds                      HB                   1:03:44 
    5       Hannah Sampson                     NW                   1:24:25 
    6       Kelly Mulvay                       HB                   1:28:14 
    7       Brigitte Handcock                  CM                   1:34:33 
    8       Cara Lisa Schloots                 CM                   1:34:56 
    9       Natalie de Burgh                   HB                   1:46:06 
   10       Hannah Lockie                      NW                   1:50:02 
   11       Clark Catherine                    HB                   2:08:03 
   12       Rebecca Batin                      PP                   2:10:15 

            Megan Davidson                     HB                        mp 
            Naomi Anderson                     HB                        mp 
            Jasmine Lock                       HB                        mp 
   nc       Kate Hopkinson                     NW                   2:20:17 



W-20A  (6)                5.1 km  350 m   16 C       

    1       Cosette Saville                    CM                   1:09:02 
    2       Renee Beveridge                    NW                   1:12:02 
    3       Selena Metherell                   PP                   1:15:05 
    4       Sarah Anderson                     HB                   1:18:05 
    5       Jula McMillan                      NW                   1:27:16 
    6       Ellinor Tjernlund                  OKV87                1:33:32 



W16-20B  (7)              3.0 km  125 m   10 C       

    1       Sarah Davidson                     HB                     58:41 
    2       Alexandra Riddle                   HV                   1:22:55 
    3       Hannah Collier                     WN                   1:30:20 
    4       Kirsty Wilson                      AK                   1:55:15 
    5       Kerri Batin                        PP                   2:26:48 
    6       Molly Dalton                       WA                   2:35:53 

            Mariana Barquero                   WA                       dns 



W21E (open)  (20)         7.2 km  480 m   22 C       

    1       Amber Morrison                     HB                   1:16:37 
    2       Greta Knarston                     CM                   1:18:39 
    3       Imogene Scott                      AK                   1:20:04 
    4       Kate Morrison                      HB                   1:22:01 
    5       Tessa Ramsden                      RK                   1:22:59 
    6       Rachel Smith                       BP                   1:23:20 
    7       Piret Klade                        HV                   1:23:38 
    8       Penny Kane                         WN                   1:23:49 
    9       Georgia Whitla                     PP                   1:26:17 
   10       Angela Simpson                     BP                   1:27:56 
   11       Yvette Baker                       WN                   1:30:20 
   12       Mace Neve                          RR-A                 1:31:13 
   13       Jenni Adams                        PP                   1:40:04 
   14       Sarah Gray                         WN                   1:41:13 
   15       Sara Bailey                        HB                   1:41:14 
   16       Katie Bolt                         PP                   1:56:20 
   16       Anna Gray                          NW                   1:56:20 
   18       Stina Bridgeman                    ROC                  2:05:08 

            Emily Prudhoe                      CC-Q                      mp 
            Lizzie Ingham                      WN                       dns 



W21A (open)  (3)          5.1 km  350 m   16 C       

    1       Emma Watson                        NW                   1:26:26 
    2       Hannah Linkhorn                    AK                   1:44:58 

            Sabeth Kosch                       OLVS                      mp 



W21AS (open)  (5)         3.4 km  210 m   12 C       

    1       Jeni Pelvin                        DN                     53:24 
    2       Katherine Reynolds                 NW                     56:02 

   nc       Irene Smirnova                     AK                   1:11:14 
   nc       Alina Smirnova                     AK                   1:14:59 
   nc       Kate Smirnova                      AK                     58:19 



W21B (open)  (11)         3.0 km  125 m   10 C       

    1       Frances Hill                       NW                     46:08 
    2       Karen Grant                        WN                   1:03:45 
    3       Karen Woods                        AK                   1:10:44 
    4       Lynette Porter                     HV                   1:20:00 
    5       Diana O'Brien                      CM                   1:27:27 
    6       Heather Whelan                     --                   1:49:53 
    7       Erin Roberts                       BP                   2:24:32 

            Kaye Griffiths                     NW                        mp 
            Mary Ho                            AK                        mp 
            Sarah Steel                        CM                        mp 
   nc       Lynn McBain                        WN                   1:17:20 



W21C (open)  (3)          2.4 km  115 m   10 C       

    1       Jane Herries                       HB                     37:06 
    2       Gaye Evans-Love                    HB                     42:05 
    3       Jill Davies                        AK                   1:25:52 



W35-A  (1)                5.1 km  350 m   16 C       

    1       Madeleine Collins                  NW                   1:26:49 



W40-A  (5)                4.8 km  325 m   12 C       

    1       Christine Browne                   BP                   1:20:30 
    2       Jill Clendon                       NL                   1:21:41 
    3       Susan Edwards                      HV                   1:25:05 
    4       Malin Agren                        WA                   1:54:29 
    5       Lesley Sampson                     NW                   2:09:22 



W40AS  (8)                3.4 km  210 m   12 C       

    1       Sarah Underwood                    WN                   1:17:40 
    2       Catherine Howell                   HB                   1:17:57 
    3       Vanessa van Marle                  AK                   1:24:48 
    4       Nicola Kinzett                     PP                   1:34:57 
    5       Alison Comer                       AK                   1:35:17 
    6       Susan McGowan                      PP                   2:22:55 
    7       Janet Harding                      PP                   2:53:22 

            Bronwyn Frater                     AK                       dns 



W45-A  (11)               4.8 km  325 m   12 C       

    1       Julia Fettes                       PP                   1:05:10 
    2       Mandy Hancock                      WN                   1:11:54 
    3       Jan Harrison                       PP                   1:13:43 
    4       Anna Robertson                     HV                   1:23:43 
    5       Lyn Stanton                        AK                   1:39:05 
    6       Suzanne Stolberger                 NW                   1:53:13 
    7       Jane Davidson                      HB                   1:57:20 
    8       Catrina Forbes                     MB                   2:00:18 

            Poh Choo Turner                    WN                        mp 
            Heather McMillan                   HV                        mp 
            Helen Edmonds                      HB                        mp 



W50-A  (14)               4.2 km  315 m   15 C       

    1       Jean Cory-Wright                   PP                     56:34 
    2       Carey Nazzer                       TA                   1:05:57 
    3       Phillippa Poole                    NW                   1:16:46 
    4       Linley Earnshaw                    PP                   1:25:05 
    5       Lisa Mead                          NW                   1:43:46 
    6       Jay Paterson                       TA                   1:47:49 
    7       Elizabeth Parsons                  AK                   2:07:29 
    8       Jennifer Seed                      AK                   2:15:44 
    9       Annette Campbell                   PP                   2:16:28 
   10       Louise Porteous                    NW                   2:52:10 
   11       Anna Engleback                     WN                   3:02:59 

            Vivien Bloor                       PP                        mp 
            Heather Batin                      PP                        mp 
            Jane Harding                       WN                       dns 



W55-A  (8)                3.4 km  210 m   12 C       

    1       Gillian Ingham                     WN                     47:09 
    2       Julia Prudhoe                      CC-Q                   58:25 
    3       Annette Orchard                    AK                   1:04:42 
    4       Annie Sanderson                    TA                   1:07:46 
    5       Faye McDonald                      HB                   1:08:19 
    6       Jo Wilson                          SD                   1:11:22 
    7       Beverley Holder                    WN                   1:15:15 

            Bronwyn Holcombe                   AK                        mp 



W60-A  (6)                2.8 km  165 m   12 C       

    1       Patricia Aspin                     CM                     40:02 
    2       Mary Moen                          NW                     51:10 
    3       Unni Lewis                         CM                     55:04 
    4       Joanna Stewart                     AK                   1:01:36 
    5       Julia Fraser                       WN                   1:08:06 
    6       Jennifer Hudson                    DN                   1:46:00 



W65-A  (10)               2.8 km  165 m   12 C       

    1       Kate Fortune                       WN                     48:29 
    2       Jill Dalton                        HV                     49:19 
    3       Royce Mills                        RK                     54:26 
    4       Lorri O'Brien                      NW                   1:03:15 
    5       Allison Basire                     HV                   1:04:45 
    6       Rae Powell                         CM                   1:16:57 
    7       Robyn Davidson                     RK                   1:18:51 
    8       Helen Bolt                         AK                   1:35:00 

            Lesley Stone                       NW                        mp 
            Gay Ambler                         NW                        mp 



W70-A  (3)                2.3 km  135 m   8 C        

    1       Valerie Robinson                   CM                     54:39 
    2       Kath Adams                         PP                     56:33 
    3       Yett Gelderman                     NW                   1:00:23 



W75-A  (2)                2.3 km  135 m   8 C        

    1       Ann Scott                          SD                   1:04:29 
    2       Bunny Rathbone                     DN                   1:19:46